Wybór maszyny do szycia

Maszyna do szycia

Osoby zaawansowane, choć niejednokrotnie również mierzą się z problemem wyboru nowej maszyny do szycia, mają już doświadczenie niezbędne przy analizowaniu różnych opcji. Jeśli jednak dopiero zamierzacie zacząć szyć, wybór odpowiedniego dla was sprzętu może przyprawić o ból głowy. Jak więc wybrać maszynę na początek?

Zacznijmy więc od ogólnego podziału maszyn. Mimo, że wszystkie one mają jednego “przodka”, postęp technologiczny sprawił, że aktualnie dostępne są maszyny mechaniczne, elektroniczne i komputerowe. Jak można się domyślić, różnią się one poziomem zaawansowania. Maszyny mechaniczne to te, które możemy zobaczyć podczas wizyty u babci czy cioci. Ustawiamy je za pomocą pokręteł, a wyposażone są w specjalny pedał, którym nadajemy tempo szycia. W maszynach elektronicznych znajdziemy natomiast wyświetlacze, które mogą pomóc nam w dopasowaniu np. odpowiedniej stopki do danego ściegu oraz które po wybraniu danego ściegu automatycznie ustalają także inne parametry. W urządzeniach elektronicznych prędkość szycia ustawiamy na urządzeniu. Są one zwykle droższe od mechanicznych, jednak zawierają również więcej funkcji. Najnowocześniejsze maszyny komputerowe mają dodatkowo wbudowaną pamięć, dzięki czemu po włączeniu maszyny ustawienia powrócą do tych z poprzedniej “sesji”. Co ciekawe, w pamięci maszyn komputerowych często zapisane są ściegi-litery, dzięki czemu możemy np. wyszyć nasze imię. Tego typu urządzenia nie są jednak niezbędne dla osób początkujących i szyjących na własny użytek, choć ich funkcje są niewątpliwie przydatne.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maszyny dla amatora? Przede wszystkim na ilość ściegów. I choć mogłoby się wydawać, że im więcej tym lepiej, tak naprawdę osoby początkujące a nawet te bardziej zaawansowane potrzebują zaledwie kilku z nich. Często cena maszyny uzależniona jest właśnie od ilości ściegów, co nie przekłada się na funkcjonalność.

Podstawowym parametrem jest też regulacja szerokości i gęstości ściegu. Regulacja taka może odbyć się metodą skokową lub płynną, dlatego dokonując zakupu warto zwrócić uwagę jaki typ dostępny jest w wybranej przez nasz maszynie. Jeśli możemy, wybierzmy model, który wyposażony został w regulację płynną.

Na rynku dostępne są maszyny z dwoma rodzajami chwytacza - wahadłowym oraz rotacyjnym. Pierwszy z nich stosowany był w maszynach starego typu, choć obecnie również możemy znaleźć modele, które go zawierają. Jest głośniejszy i trudniejszy w obsłudze, ponieważ ząbki przesuwające materiał w przypadku chwytaczy wahadłowych są słabiej rozbudowane. W przypadku chwytacza rotacyjnego ich działanie jest bardziej płynne. Przydatna opcja w maszynie do szycia to “bieg wsteczny”, czyli możliwość cofania się. Będzie ona szczególnie użyteczna, jeśli maszyna nie potrafi kończyć ściegów automatycznie. Wtedy należy zastosować technikę szycia wprzód i wstecz.

Jeśli natomiast mowa o ryglowaniu, czyli kończeniu ściegu, opcja ta występuje w większości maszyn elektronicznych, natomiast nie zawsze w urządzeniach mechanicznych. Zwrócić powinniśmy także uwagę na regulację docisku stopki, zwłaszcza jeśli chcemy korzystać z grubych materiałów. Regulacja taka może być skokowa, płynna czy kilkustopniowa.

Oprócz tego, przydatne opcje, jakie warto (choć nie trzeba) mieć to np. automatyczne obcinanie nici, automatyczne nawlekanie igły, przyszywanie guzików czy cerowanie. Są to z pewnością ciekawe funkcje, jednak mogą znacznie podnieść cenę maszyny, dlatego musimy dobrze się zastanowić, czy są dla nas niezbędne.

Oprócz samych kwestii technicznych, warto poczytać o awaryjności różnych modeli danych producentów a także zorientować się jak wygląda kwestia gwarancji. Przy wyborze odpowiedniego modelu z pewnością dobrze sprawdzą się też rekomendacje innych użytkowników. Aby przekonać się czy korzystanie z danej maszyny jest wygodne, możemy wybrać się do sklepu, usiąść przy niej i przetestować. Jeśli znamy kogoś doświadczonego w krawiectwie, warto zabrać go ze sobą i poprosić o wypróbowanie i ocenę.

Pierwsza maszyna do szycia może stać się początkiem naszej pasji lub też czymś, co skutecznie zniechęci nas do tego zajęcia, jeśli nie będzie ona funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, naprawdę warto zrobić dokładny research i wypróbować przynajmniej kilka różnych urządzeń, aby określić swoje preferencje.