Nauka szycia dla dzieci

dziecko szyjące na maszynie

Dzieci mogą mieć wiele różnych pasji - niektóre uwielbiają śpiewać, inne grać w szkolnym teatrze, a jeszcze inne chętnie pomagają swoim rodzicom w kuchni. A gdyby tak nauczyć dziecko szyć i zarazić je pasją do tego zajęcia?

Choć wielu osobom wydawać się to może dziwne, a nawet niebezpieczne (w końcu jest to aktywność, która wymaga pracy z igłami), szycie to świetne zajęcie również dla dzieci. Przede wszystkim, bardzo dobrze stymuluje rozwój umiejętności manualnych i kreatywność, które nieocenione są także w życiu dorosłym. Dodatkowo, szycie najzwyczajniej w świecie jest w życiu bardzo przydatne. Warto umieć chociaż najprostsze rzeczy takie jak przyszywanie guzików, cerowanie dziur, skracanie firanek czy zwężanie ubrań. Jeśli martwicie się i uważacie, że dzieci są jeszcze za młode, by posługiwać się sprzętem, który przy pracy wykorzystuje igły, bądźcie spokojni. Oczywiście, jest to pewne zagrożenie, ale tak samo niebezpieczne mogą być nieodpowiednio użyte nożyczki czy cyrkiel.

Najważniejsze to nauczyć dziecko prawidłowej i bezpiecznej obsługi maszyny do szycia. Jak więc zacząć oswajanie dziecka z tym urządzeniem? Na początek warto mu je pokazać, wytłumaczyć jak działa i jakie mechanizmy wykorzystuje. Pierwsze próby i ćwiczenia mogą odbyć się bez udziału igły. Dzięki temu dziecko może przekonać się w jaki sposób maszyna się porusza oraz jak należy z niej korzystać. Kiedy już oswoi się z funkcjonowaniem urządzenia, możemy zacząć pierwsze próby. Tak jak w przypadku nauki u osób dorosłych, na początek dobre będą próby bez nawleczonej nici na kartce papieru. Sterujemy nią tak, aby igła śledziła narysowany na kartce wzór. Później możemy zdecydować się na sztywniejsze materiały, które są łatwiejsze w obsłudze i pracować z nicią.

Proces szycia jest dość długotrwały i żmudny, przez co dziecko może poczuć się znudzone. Warto więc zainteresować je możliwością ozdabiania swoich ubrań czy przedmiotów, np. naszywając specjalne naszywki lub wyszywając na ubraniach wzory. Pozwólmy dziecku się pobawić, niech popuści wodze fantazji i tworzy tak, jak mu się podoba. Świetnym pomysłem jest wykonywanie maskotek lub innych ciekawych przedmiotów takich jak kocyki czy poszewki na poduszki. Do ich stworzenia możemy zastosować ciekawe, wzorzyste materiały o różnych fakturach, które same w sobie będą dla dziecka interesujące. Wykonanymi w ten sposób przedmiotami można nie tylko udekorować dziecięcy pokój i dom, ale również obdarować przyjaciół i rodzinę.

Czego uczy szycie? Przede wszystkim cierpliwości i dokładności. Chwilowa nieuwaga lub brak skupienia mogą poskutkować krzywo wykonanym szwem, co z kolei ma wpływ na cały wykonywany przedmiot. Ale to nie wszystko, szyjąc ćwiczymy także naszą precyzję oraz rozwijamy umiejętność logicznego myślenia. Nie chodzi tutaj bowiem o beznamiętne wycinanie i zszywanie kawałków materiałów, ale także o przewidywanie kolejnych etapów i procesów. Musimy przecież wiedzieć które elementy zszyć na jakim etapie powstawania naszych wyrobów - jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, później trzeba będzie je pruć, inaczej nic z tego nie wyjdzie. Tworzenie własnych projektów pobudza kreatywność, ale wymaga wyobraźni przestrzennej - tylko dzięki niej jesteśmy w stanie wyobrazić sobie efekt końcowy naszej pracy, a następnie rozłożyć go na “czynniki pierwsze”, czyli osobno rozrysować poszczególne elementy tak, aby stworzyły zgrabną całość.

Nauka szycia wiąże się z kosztem zakupu maszyny. Na rynku dostępne są modele dziecięce, jednak jeżeli dysponujemy tradycyjną maszyną do szycia, nie musimy się martwić. Pozwoli nam ona przekonać się czy dziecku nowe zajęcie się spodobało i czy chce rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku. Jeśli tak, możemy zastanowić się nad zakupem osobnego sprzętu właśnie dla niego. W innym wypadku nic nie tracimy.

Jaki wiek dziecka jest odpowiedni, by zacząć przygodę z szyciem? Już nawet sześciolatki mogą spróbować swoich sił w tej dziedzinie, choć każdy rodzic indywidualnie musi ocenić umiejętności swojego dziecka. Dobrze, aby potrafiło ono sprawnie posługiwać się podstawowymi narzędziami i urządzeniami.

Jeśli zastanawiamy się czy nasze umiejętności pedagogiczne i krawieckie są wystarczające, aby zacząć uczyć dziecko lub też zupełnie nie mamy pojęcia na temat szycia, możemy skorzystać z różnych warsztatów i obozów krawieckich dla dzieci. Podczas nich profesjonaliści w przystępny sposób wytłumaczą techniki szycia, mechanizm działania maszyny a także pomogą stworzyć pierwsze dzieła. Tego typu wydarzenia to prawdziwa frajda dla dzieciaków oraz możliwość kreatywnego spędzenia czasu w gronie innych dzieci.

Szycie to jedna z kreatywnych pasji, jakie możemy zaszczepić w naszych dzieciach. Rozwija ono wiele umiejętności, uczy cierpliwości oraz jest w życiu po prostu bardzo przydatne. Jeśli więc dziecko podgląda z zaciekawieniem jak przerabiasz na maszynie ubrania czy szyjesz poduszki, śmiało! To najlepszy czas, aby podtrzymać jego zainteresowanie.