Ekologiczne szycie

materiał

Szycie daje nam możliwość nie tylko pobudzania swojej kreatywności, zdolności manualnych czy też stworzenia niepowtarzalnych ubrań według własnych projektów. Może być ono także ekologiczne, a nawet - charytatywne!

Eco-szycie to nic innego jak korzystanie z materiałów, które normalnie byśmy wyrzucili lub pozostawili głęboko na strychu. To przerabianie starych ubrań, ale tak naprawdę wszystkich materiałów, które nie są nam już potrzebne. Mogą to być nawet firany, zasłony czy obrusy. Możemy w ten sposób dać im nowe życie, jednocześnie oszczędzając pieniądze, które wydalibyśmy np. na zakup nowego ubrania w sklepie. Jest to zachowanie bardzo ekologiczne i daje ogromną satysfakcję.

Jako że szyjąc zupełnie nowe rzeczy np. ze starych ubrań możemy mieć problem z niewystarczającą ilością materiału, z pomocą przychodzi metoda zwana patchworkiem. Jest to nic innego, jak łączenie ze sobą różnych kawałków materiału, z których każdy może mieć inny wzór a nawet być wykonany z innej tkaniny. W ten sposób wykorzystujemy kilka przedmiotów przy tworzeniu jednego. Wzory patchworkowe mogą zachowywać pewną symetrię lub nawet być układane niczym mozaiki w konkretny motyw, ale nie muszą. To od nas zależy jaką formę im nadamy. Kawałki materiału powinny być natomiast o podobnym, geometrycznym kształcie, aby całość łatwo można było ze sobą połączyć.

Co można wyczarować z niepotrzebnych materiałów? Wszystko, co tylko wymyślimy! Stare t-shirty mogą posłużyć jako podstawa do stworzenia poszewek na poduszki, natomiast poszewki mogą być podstawą do wykonania np. maskotki dla dziecka czy materiałowych kwiatów. Stare dżinsy mogą stać się plecakiem, a zasłona - spódnicą czy sukienką. Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Jeśli jednak trudno wam znaleźć zastosowanie dla danej tkaniny, warto poszperać w internetowych serwisach dotyczących szycia, które pełne są inspiracji i tutoriali.

Tego typu inicjatywy, oprócz tego że są bardzo ekonomiczne i ekologiczne, mogą być także charytatywne. Od lat organizowane są różne akcje podczas których starym materiałom nadawane jest nowe życie, a efekty pracy trafiają do potrzebujących. Są to głównie produkty dla dzieci takie jak maskotki czy kocyki. Możemy także trafić na charytatywne warsztaty szycia, których efekty wykorzystywane są w szczytnych celach lub akcje zbierania niepotrzebnych ubrań i materiałów, z których chętne osoby mogą wykonywać charytatywne przedmioty.

Szycie może być nie tylko tanie, ale też przyjazne środowisku. Warto wykształcić w sobie nawyk poszukiwania nowych zastosowań zarówno do ubrań i materiałów, jak i do wielu innych przedmiotów, których używamy na co dzień. Mogą z nich powstać prawdziwe cuda!