Jak zacząć szyć?

Kobiety podczas kursu szycia

Szycie to umiejętność, którą choć w podstawowym stopniu ma opanowaną większość naszych babć i cioć. Produkcja masowa sprawiła, że nie odczuwamy potrzeby samodzielnego opanowywania tej sztuki, a za wystarczającą uważamy umiejętność przyszycia guzika. Są jednak osoby, które wciąż chcą uczyć się szyć. Jak zacząć?

Choć przez większość historii krawiectwa materiały zszywano ręcznie, nie ma co się oszukiwać, że jest to zajęcie monotonne, długotrwałe a także niezbyt dokładne. Jesteśmy przyzwyczajeni do idealnych, równych szwów, dlatego też te ręcznie wykonane od razu zwracają uwagę swoją nieidealnością. Z tego powodu podstawowym narzędziem pracy każdej osoby zajmującej się szyciem, niezależnie czy robi to amatorsko czy profesjonalnie, jest maszyna do szycia.

Z tego powodu część osób, która chciałaby rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem może poczuć się zniechęcona. Koszt zakupu takiego sprzętu nie jest może bardzo duży, musimy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. W przypadku jeśli stwierdzimy, że nie jest to jednak zajęcie dla nas dysponować będziemy niepotrzebną maszyną. Warto więc poszukać w piwnicy lub na strychu i kto wie, może odnajdziemy tam starą maszynę mamy czy babci? Pamiętajmy jednak, że urządzenia starego typu mogą być trudniejsze w obsłudze niż te współczesne.

Oprócz maszyny, potrzebujemy również nici, igieł i innych niezbędnych akcesoriów. Nie musimy od razu inwestować w ich niezliczoną ilość, nie muszą być też najwyższej jakości, dobrze jednak zdecydować na pakiet podstawowy. W jego składzie znajdzie się kilka rodzajów nici dobrej jakości, które nie zrywają się co chwilę, a także kilka igieł odpowiednich do różnego typu materiałów. Potrzebujemy także ostrych nożyc.

Kiedy mamy już pod ręką maszynę do szycia, należy zacząć ćwiczyć. Tak jak nie od razu Rzym zbudowano, tak też nie od razu uszyjemy skomplikowaną sukienkę czy koszulkę. Na początek dobrze jest trenować swoją technikę tak, aby ściegi były równe. Aby nie marnować materiałów, możemy zacząć od “szycia” bez nawleczonej igły po kartce, na której wcześniej narysujemy/wydrukujemy wzór. Igła zrobi w kartce dziurki, możemy więc ocenić swoją pracę. Narysowany wcześniej wzór pomaga nam natomiast w utrzymaniu równego ściegu. Później możemy zacząć ćwiczyć na tkaninach. Wybierajmy materiały dość sztywne, ponieważ na nich łatwiej jest zacząć. Mogą to być stare tkaniny z zasłon czy prześcieradeł. Jeśli nie macie takich w domu, poszukajcie w second handach.

Z pomocą z pewnością przyjdą wam tutoriale i poradniki umieszczone w Internecie. Jeśli potrzebujecie indywidualnego podejścia lub nie macie czasu, aby przekopywać się przez masę informacji, które można znaleźć w sieci, możecie także zdecydować się na kurs od podstaw. Tam nauczycie się wszystkiego co w szyciu niezbędne, a później, już w domu, możecie doskonalić swój warsztat i próbować coraz trudniejszych rzeczy.

Zapoznajcie się z pojęciem wykrojów oraz jak z nich korzystać. Wykroje to nic innego jak szablony, na podstawie których możemy coś uszyć. Odrysowujemy je na materiale, dzięki czemu mamy na nim zaznaczony kształt wykonywanego przedmiotu. Można je robić samodzielnie lub na podstawie już posiadanych przez nas ubrań, na początku jednak zaufajmy tym, które znajdziemy w czasopismach dotyczących szycia czy Internecie.

Niezbędna podczas nauki szycia jest też wiedza o materiałach. Mając świadomość tego, jakie właściwości przejawiają różne tkaniny a także do czego zazwyczaj się ich używa jesteśmy w stanie przewidzieć jak zachowa się wybrany przez nas materiał jeśli wykorzystamy go np. do uszycia sukienki. Szyjąc spódnicę, która w założeniu ma być rozkloszowana, musimy zdecydować się na sztywniejszy materiał lub zadbać o to, aby odpowiednie usztywnienie znalazło się pod spodem. Sam szew wiele tutaj znaczy, jednak różne tkaniny nadają się do różnych zastosowań a im lepiej będziemy w stanie je rozpoznawać, tym uszyte przez nas rzeczy będą bardziej spełniać nasze oczekiwania.

Najlepsza rada, jaką można dać osobie zaczynającej swoją przygodę z szyciem to: nie porywaj się na głęboką wodę, zaczynaj od prostych rzeczy. Poszewki na poduszki, obrus, zasłona, czapka, niewielkie i niewymagające dużych nakładów ozdoby do domu to coś, od czego warto zacząć. Na bardziej zaawansowane przedmioty czy ubrania jeszcze przyjdzie czas.

Rozpoczynając przygodę z szyciem warto zaopatrzyć się w cierpliwość oraz chęć do zdobywania wiedzy. Właściwie każdy z nas jest w stanie nauczyć się podstaw i stworzyć proste przedmioty. Determinacja i zapał mogą natomiast sprawić, że nasze umiejętności będą znacznie szersze.