Rodzaje tkanin
Większość z nas jest w stanie odpowiednio zidentyfikować i rozpoznać najpopularniejsze tkaniny takie jak wełna czy bawełna. Niektóre mogą sprawić nam jednak większy problem, dlatego przydatna będzie ich krótka charakterystyka.
Tkaniny możemy podzielić na te pochodzenia naturalnego jak i sztuczne oraz syntetyczne. Naturalne to te, które wykonywane są z surowców dostępnych w przyrodzie, mogą być one pochodzenia zwierzęcego. Materiały sztuczne również mają naturalne pochodzenie, ale zostały odpowiednio przetworzone. Syntetycznymi tkaninami nazywamy natomiast wszystkie te, które stworzone zostały z niewystępujących w przyrodzie składników.
Tkaniny naturalne:
Bawełna - to jeden z popularniejszych materiałów. Pozyskiwany jest z rośliny o tej samej nazwie. Bawełna jest materiałem, który w łatwy sposób się barwi i słabo elektryzuje. Jest też ona bardzo przewiewna a także ma tendencję do wchłaniania wody. Z drugiej strony łatwo się gniecie i dość długo schnie.
Wełna - surowiec pochodzenia zwierzęcego. Choć najpopularniejsza jest wełna owcza, możemy także trafić na materiał wytworzony z sierści innych zwierząt, np. wielbłądów. Jej główną zaletą są właściwości izolacyjne oraz ocieplające, dzięki czemu wykorzystywana jest często przy produkcji okryć wierzchnich. Oprócz tego, podobnie jak inne naturalne tkaniny dobrze wchłania wilgoć i zapewnia przewiew.
Jedwab - tkanina pozyskiwana z kokonów motyli zwanych jedwabnikami, od których też wzięła się nazwa materiału. Z racji metody pozyskiwania jedwab jest dość drogi. Jego cechą charakterystyczną jest gładka, lejąca się faktura. Posiada jednak również wady - bardzo łatwo się gniecie i może sprawiać problemy w trakcie prasowania. Na szczęście obecnie dysponujemy również dobrej jakości syntetycznymi zamiennikami jedwabiu, które pozbawione są powyższych wad.
Len - materiał idealnie nadający się do wszelkich letnich ubrań. Jest, co prawda, łatwo gniotliwy i trudny do wyprasowania, jednak zapewnia bardzo dobry przewiew oraz pochłania wilgoć, co przy wysokich temperaturach jest szczególnie ważne.
Tkaniny sztuczne:
Wiskoza - zachowuje się podobnie jak bawełna. Na skórze daje uczucie chłodu, oprócz tego dość łatwo się gniecie. Zaleca się pranie jej w niskich temperaturach, ponieważ pod wpływem wilgoci dość łatwo ulega uszkodzeniom. Wiskozę pozyskuje się z włókien celulozy, która następnie poddawana jest obróbce chemicznej.
Włókno bambusowe - materiał bardzo podobny do wiskozy. Różnica polega na tym, że wiskozę pozyskuje się z celulozy ze zwykłych drzew, włókno bambusowe natomiast, oczywiście, z celulozy z bambusa. Warto mieć świadomość, że właściwości obu materiałów są niemal identyczne.
Tkaniny syntetyczne:
Poliester - materiał syntetyczny charakteryzujący się niskim stopniem chłonności. Często łączony jest z tkaninami naturalnymi i przewiewnymi, ponieważ sam nie przepuszcza powietrza. Nie ulega zagnieceniom, jest również bardzo lekki.
Elastan/lycra/spandex - tkanina stosowana w ubraniach, które mają cechować się elastycznością, często jest łączona z innymi materiałami. Powszechnie stosowane są wszystkie trzy nazwy, warto jednak wiedzieć, że określają one ten sam materiał. Wymaga delikatnego prania. Świetnie dopasowuje się do ciała.
Akryl - coraz częściej stosowany w branży odzieżowej. Może być podobny do wełny. Nie wchłania wilgoci, ale również nie ulega zagnieceniom. Mimo to dość łatwo ulega zniszczeniom - tkaniny akrylowe lubią się mechacić czy rozciągać.
Poliamid - tkanina dość odporna na uszkodzenia i trwała, jednak nieprzewiewna. Ubrania z niej wykonane nie ulegają zmianom podczas prania czy prasowania - nie kurczą się ani nie gniotą, materiał nie jest jednak również higroskopijny.
Wybierając materiał, z którego zamierzamy uszyć ubrania czy przedmioty użytkowe lub dekoracyjne do domu należy zastanowić się jakich właściwości od niego oczekujemy. Jeśli nie jesteśmy pewni na którą tkaninę się zdecydować, dobrze jest najpierw zorientować się jakiego materiału na ogół używa się np. przy wytwarzaniu koszulek czy sukienek.
Wymienione wyżej tkaniny należą do tych najpopularniejszych w przemyśle krawieckim. Technologia idzie natomiast cały czas do przodu, dlatego warto śledzić jej zdobycze, które niejednokrotnie lepiej odpowiadają na nasze potrzeby niż materiały tradycyjnie stosowane.