Szycie dla każdego.

przybory do szycia

Jeszcze do niedawna szycie było zajęciem, którym imała się naprawdę duża liczba osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W czasach kiedy produkcja przemysłowa nie istniała, a zawodowi krawcy szyli tylko dla zamożnych, w każdym domu można było znaleźć kogoś, kto tworzył ubrania dla siebie i swojej rodziny.

Choć historia krawiectwa sięga wielu tysięcy lat, to dopiero od kilkuset nabrała rozpędu. Początkowo ludzkość nie zwracała większej uwagi na wygląd - odzież była dość szeroka, nie podkreślająca zupełnie kształtów ciała, stworzona ze zszytych ze sobą kawałków materiału w taki sposób, aby nie spadała i nie utrudniała zbytnio ruchów. Z czasem techniki krawieckie były doskonalone, choć nie był to proces prosty, ponieważ nie istniały jeszcze maszyny do szycia. Wszystkie krawieckie wytwory były więc szyte ręcznie, co wymagało ogromnej precyzji oraz czasu. Nic więc dziwnego, że były one drogie i zarezerwowane tylko dla najzamożniejszych.

Dopiero skonstruowanie i rozpowszechnienie maszyny do szycia zapoczątkowało naprawdę dużą rewolucję w tej dziedzinie. Nie obyło się jednak bez protestów ludności, która w automatyzacji, jak zawsze, wyczuwała zagrożenie dla swojego zawodu. Mimo wszystko jeszcze przez wiele lat po wynalezieniu maszyny krawiectwo kwitło i rozwijało się. Dopiero produkcja masowa je przyćmiła, jednak wciąż to ubrania szyte na miarę u krawca budzą podziw i uznawane są za prestiżowe.

Wiele osób chciałoby posiąść umiejętność uszycia spodni, bluzki czy spódnicy. Nic dziwnego, większość z nas chciałaby być oryginalna, a możliwość uszycia własnych ubrań z wybranych przez nas materiałów świetnie się w to wpisuje. Warto jednak ostudzić swój zapał i zacząć od naprawdę prostych rzeczy, takich jak np. piórnik, poduszka czy obrus. Choć wydawać by się mogło, że szycie jest stosunkowo proste, wcale nie tak łatwo jest zrobić prosty szew, nie mówiąc o czytaniu wykroi i tworzeniu z nich prawdziwych ubrań. Zamiast więc od razu próbować uszyć sukienkę, możemy spróbować zwęzić lub skrócić spodnie, które zalegają w naszej szafie, a które wymagają przeróbki. Zanim przystąpimy do pracy nad bardziej wymagającymi rzeczami przeznaczmy na początek chwilę czasu na przyswojenie podstawowych informacji na temat szycia, tak aby efekty naszej pracy stały na jak najwyższym poziomie: https://www.wygranaonline.com/szycie-krok-po-kroku/.

Do szycia w obecnych czasach niezbędna jest maszyna, gdyż szycie ręczne wymaga anielskiej cierpliwości i ogromnej precyzji. Wybór odpowiedniego modelu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy na temat tych urządzeń bladego pojęcia. Na szczęście sklepy specjalizujące się w tego typu sprzęcie często pozwalają wypróbować maszynę przed zakupem, dzięki czemu możemy zorientować się czy dany model jest dla nas wygodny. Nieoceniona będzie tutaj pomoc osób bardziej doświadczonych, które będą wiedziały jakie pytania zadać sprzedawcy, a także na co zwrócić uwagę. Oprócz tego, potrzebna będzie wiedza na temat różnych funkcji, ściegów, rodzajów igieł i nici a także innych akcesoriów. Możemy zdobyć ją sami, korzystając chociażby z bogactwa Internetu, ale także zapisać się na specjalny kurs skierowany w stronę osób bez doświadczenia lub z niewielkim doświadczeniem, gdzie zapoznamy się z obsługą maszyny, zdobędziemy wiedzą teoretyczną, ale również uszyjemy swoje pierwsze dzieła. Jeśli wybieramy się na taki kurs, dobrze jest zrobić to jeszcze przed zakupem własnej maszyny - korzystanie z tych warsztatowych pozwoli nam zorientować się jakich funkcji potrzebujemy oraz co preferujemy. Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z szyciem amatorskim powinny także lepiej zorientować się w kwestii materiałów. Warunkiem sukcesu wykonania własnoręcznie wykonanej odzieży jest nie tylko dobre jej wykrojenie i zszycie, ale w dużej mierze również wybór odpowiedniej tkaniny. Różnych materiałów używamy do różnych zastosowań i inne efekty uzyskujemy. Tkaniny możemy kupować w specjalnych sklepach, ale warto również pozyskiwać je np. ze starych zasłon czy ubrań lub z second-handów. Takie przetwarzanie starych tkanin to działanie bardzo ekologiczne, ponieważ nie tylko wykorzystujemy coś starego, ale jednocześnie nie wyrzucamy tej rzeczy do kosza.

Trenując swoje umiejętności krawieckie możemy wziąć udział w różnych akcjach charytatywnych, które polegają na szyciu różnych przedmiotów. Zazwyczaj są to maskotki czy inne miłe w dotyku rzeczy dla dzieci i niemowląt, ale zdarzają się również inne akcje. Jest to świetne działanie pro-społeczne, ale także propagowanie szycia i dobry trening naszych umiejętności.

Czego uczy szycie? Z pewnością dokładności i cierpliwości. Choć początkowo możemy przymykać oczy na pewne niedociągnięcia, zwłaszcza te, które schowane są z “lewej” strony materiału, z biegiem czasu z pewnością zaczną nam one przeszkadzać i będziemy starać się, aby nawet niewidoczna zwykle strona wykonana była dokładnie i estetycznie. Szycie świetnie rozwija umiejętności manualne, ponieważ wymaga precyzji. Jeśli o nią nie zadbamy, ścieg i cały przedmiot może wyjść krzywo. Oprócz tego, rozwijamy w ten sposób także naszą kreatywność, a fani przetwarzania starych materiałów z pewnością widząc różne stare tkaniny mają już w głowie tysiące pomysłów na ich wykorzystanie. Szycie łączy ludzi na przeróżnych forach i stronach internetowych, a także w realnych społecznościach. Dzięki nim możemy dzielić się wykrojami, opiniami, doświadczeniem i pomysłami z ludźmi, którzy podzielają naszą pasję.

Kojarzące się dotąd staromodnie krawiectwo od kilku lat zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Nie ma się czemu dziwić, jest to zajęcie bardzo rozwijające, ale też relaksujące i pożyteczne, dlatego warto przynajmniej spróbować swoich sił!